reklama

reklama

Dobré rady jak koupit chladničku


aneb co by měli kupující vědět.

Pro mnohé je chladnička pouhá bílá krabice, která chladí a kde se skladují potraviny. V podstatě je to pravda, ale přece jen trošičku složitější. Dnešní moderní přístroje toho mnoho umí a vybrat ze široké nabídky značek, typů a vybavení není až tak jednoduché, aniž by kupující věděl co chce, nebo co může potřebovat. Tento článek by měl mnohé napovědět.Kriterium první - energetická třída
Zařazení do příslušné energetické třídy napovídá, jak bude přístroj hospodárný (laicky řečeno: jakou bude mít spotřebu elektrické energie). Tříd je několik a jsou označovány písmeny A,B,C,D, E, F a dokonce i G. Nejekonomičtější a tudíž nejlepší jsou přístroje zařazené do energetické třídy A (případně pokrokovější A+, nebo SUPER A). Většina kvalitnějších výrobků prakticky všech značek je v této třídě. Méně náročnější zákazníci mohou dát přednost nižší ceně a tudíž třídě B, ale ještě nižší třídy jsou již viditelně méně úsporné a proto je nelze doporučit. Naopak. Současným trendem je neustále se v této kategorii zlepšovat a tak například Electrolux nabídne v nejbližší době chladničku, která bude zařazena do třídy A++. Pro zajímavost existují spotřebiče, které získaly ocenění Evropské komise tzv. Energy +, a které by měly vykazovat o 47 % nižší spotřebu, než stávající spotřebiče energetické třídy A.

Kriterium druhé - rozměry
Nabídka velikostí chladniček je také poměrně veliká, ale protože individuální potřeby a prostory každého z nás jsou rozdílné, jde zcela o subjektivní rozhodnutí. Nicméně je to samozřejmě velmi důležité kritérium výběru. Na tomto místě je třeba ještě zmínit otázku, zda dát přednost kombinované chladničce s mrazákem, nebo odděleným přístrojům. Současným trendem je kombinace - chladnička nahoře, mrazák dole. Z celkového počtu prodaných chladniček v loňském roce je 65 % kombinovaných a z toho 70 % má mrazák dole. Nejčastěji se prodávají přístroje o výšce 180 až 185 cm s tří případně čtyř šuplíkovým mrazákem. Kombinace má jednu obrovskou výhodu, šetří místo a dá se esteticky zabudovat do kuchyňské linky (vestavné spotřebiče).

Kriterium třetí - počet kompresorů
Mnoho lidí je z minulosti mylně přesvědčeno, že dvoukompresorové chladničky jsou lepší, protože když náhodou odejde jeden kompresor, tak chladí ten druhý. Je to ale nesmysl, protože když má poruchu kompresor mrazáku, těžko můžete dát do chladničky zmrazené potraviny, aniž by se nezkazily a naopak (například sýr nebo vejce nemůžete dát do mrazáku). Prakticky jedinou výhodou dvoukompresorových chladniček je, že jsou méně hlučné. Je to dáno tím, že oba kompresory jsou menší než u jednokompresorového provedení. Současná technologie je však tak vyspělá, že hluk chladicího přístroje je v domácnosti prakticky zanedbatelný. Další výhodou dvou kompresorů je do jisté míry lepší elektronické řízení chlazení. Některé přístroje mají tzv. prázdninový program, kdy kompresor chladničky běží na minimální výkon tak, aby se netvořila plíseň, zatímco mrazák je normálně zapnut. V otázce spotřeby, tedy úspornosti, mezi oběma variantami nejsou žádné radikální rozdíly. Naopak dá se říci, že jednokompresorové jsou výhodnější - čím méně komponentů, tím méně oprav. Pokud umisťujeme chladničku s mrazákem v otevřeném prostoru rodinného domku na místě, kde by mohla teplota klesnout pod 6 °C, pak v tomto případě jednokompresorový přístroj nedoporučujeme, neboť termostat, který hlídá teplotu, by přístroj vypnul a mrazák by vytekl. Všechny ostatní argumenty hrají pro variantu jednoho kompresoru.

Kriterium čtvrté - výparník
Výparník chladničky může být uvnitř přístroje. Výhodou tohoto řešení je, že výměna takového dílu je v případě poruchy jednoduchá a tudíž levná. Nevýhodou je špatná hygiena a údržba prostoru za výparníkem. Naopak skrytý výparník odebírá chlad přes zadní plastovou stěnu. Nedá se opravit, ale naopak toto řešení je velmi hygienické.

Kritérium páté - nucený oběh chladícího vzduchu
Chladničky mohou mít na zadní stěně uvnitř přístroje, nebo naopak na stropu, ventilátor, kterým je chlazený vzduch rovnoměrně rozháněn do všech částí chladicího prostoru. Výhodou je stálá teplota ve všech přihrádkách a lepší průběh chlazení. Tato varianta je vhodná u chladničky s plnými skleněnými poličkami a v případě, že domácnost častěji nakupuje ve velkém a přístroj zcela zaplní potravinami.

Kritérium šesté - anitibakteriální povrch
Současné moderní chladničky mohou mít vnitřní povrch korpusu opatřen antibakteriálním povrchem na bází stříbra, který zabraňuje vzniku plísní. Z hlediska hygieny je toto kriterium velmi důležité a je třeba se přesvědčit, zda model, o kterém uvažujeme, tuto úpravu má. Lze ji jen doporučit.

Kritérium sedmé - variabilita
Vnitřní uspořádání, použité materiály a možnost variability patří zcela určitě mezi kritéria, na které zákazník dbá. Sklo, nerez a kvalitní plasty mají samozřejmě výhodu, ale jsou dražší. Nutno upozornit, že skleněné přihrádky se sice velmi dobře udržují, a pokud se v chladničce něco rozlije, pak se nezašpiní celý prostor jako u drátěných poliček, ale vyžadují opatrnější zacházení. Výhodou jsou různé speciální držáky na sklenice, vejce, sýry apod. Plusem drátěných přihrádek je naopak lepší oběh chladného vzduchu.

Kritérium osmé - nadstandardní výbava
Máme-li potřebu vlastnit špičkově vybavený přístroj, pak u dražších modelů můžeme mít celou řadu nadstandardní výbavy. Je to například speciální zona, ve které je udržována teplota kolem O °C a také požadovaná vlhkost. Tato zona prodlužuje trvanlivost čerstvých potravin - ryb, sýrů, zeleniny apod. Nicméně je třeba počítat s nárůstem ceny kolem 10.000 Kč. K nadstandardní výbavě dále patří elektronický displej ukazující teplotu v mrazáku a chladničce, akustický hlásič nedovřených dveří či velký nárůst teploty v chladicím prostoru, program superchlazení, napojení na domácí počítač aj. Kupující se často také ptají na možnost automatického odmrazování mrazáků - tzv. NO FROST (automatické odmrazování chladničky je dnes již samozřejmostí). Je třeba zvážit co se vyplatí. 3 x do roka mrazák odmrazit, nebo si připlatit zhruba 3000 Kč a pořídit NO FROST. Přístroj, který je takto vybaven bývá energeticky náročnější.

Kriterium deváté - cena a servis
Než daný přístroj koupíte, je třeba se informovat na dostupnost servisní sítě a nejlépe také na ceny náhradních dílů. Pak jen záleží na stavu vaší peněženky.

Ivan Sklenář